Středa, 31 května, 2023
aktualne

Riziko výbuchu prachu je v průmyslu vysoké

on

Prach, který si nejvíce spojujeme s čištěním a úklidem domácností, může být v průmyslové výrobě velkým bezpečnostním rizikem. Výrobny a provozy, které skladují, dopravují nebo zpracovávají látky, které obsahují prach nebo se vytváří při manipulaci s nimi, musí dbát na jeho rychlou a efektivní likvidaci.

Všude a stále

Výbuch prachu v průmyslových podnicích se sice nestává často, ale jeho následky mohou být velmi rozsáhlé – zasaženy mohou být jak budovy a stroje, tak i zdraví zaměstnanců. Centrální filtrace je v průmyslové výrobě naprosto nezbytná, a to především u zařízení, jako jsou výrobny instantních produktů a cukrovinek, sladovny, pekárny, sušárny mléka a dalších provozů, kde prach vzniká při zpracování potravin. Všechny typy prachu v potravinářství jsou považovány za explozní a je s nimi podle toho zacházeno. Riziko výbuchu prachu hrozí také v elektrárnách, cementárnách, výrobnách léčiv, autodílů a krmných směsí, na pilách nebo v papírnách.

Nehořlavé suroviny jsou také rizikem

Prach vzniká i při samotném zpracování surovin, jako jsou drtiče, mlýny, sušárny, mixéry, stroje na sekání či řezání a dalších činnostech. Odsávání explozivního prachu je proto důležitou cestou, jak zajistit bezpečné a čistě je pracoviště a minimalizovat rizika případného výbuchu. Jakýkoli jemný prach může být nebezpečný, protože už v usazeném nánosu jen jeden milimetr může vytvářet prostředí s rizikem exploze. Navíc ne vždy musí být prach vytvořen jen z hořlavých surovin, záleží na stupni rozmělnění. I nehořlavé suroviny mohou vytvářet výbušný prach, jako například hliník nebo kov.

Bezpečí zaměstnanců a samotné výroby je vždy na prvním místě. Odsávání a filtrace vzduchu jsou proto v průmyslové výrobě účinnými pomocníky v boji proti prachu a minimalizaci rizik.

Mohlo by Vás zajímat