Neděle, 5 ledna, 2025
aktualne

Daňový kalendář 2025. Jaké termíny a povinnosti vás čekají?

on

Plnit řádně a včas daňové povinnosti pomáhá udržet finanční zdraví a předchází nepříjemnostem. Daňový kalendář obsahuje klíčové termíny a povinnosti, které platí pro jednotlivce i pro firmy. Jaké jsou nejdůležitější termíny českého daňového kalendáře pro rok 2025 a jak na efektivní správu firemních a osobních financí? Známe odpovědi.

Povinnosti a platby v roce 2025

V průběhu celého roku mají občané i podnikatelé řadu daňových povinností. Méně poplatků čeká na občany, více termínů musí hlídat podnikatelé.

V roce 2025 se zvýší minimální zálohy na sociální, zdravotní i nemocenské pojištění. Zvyšuje se také paušální daň v prvním pásmu.

Příjmy celého roku shrnuje daňové přiznání a povinnost uhradit daň z příjmů fyzických nebo právnických osob. Občané mají dále povinnost platit daň z nemovitých věcí, pokud jsou vlastníky nemovitosti.

Podnikatelů se může týkat povinnost platit daň z přidané hodnoty, silniční daň, spotřební daň a daň z nemovitých věcí.

Důležité termíny daňového kalendáře 2025

DatumDaňPovinnost
31. leden 2025Daň z nemovitých věcíPodání daňového přiznání (pro poplatníky, u nichž došlo ke změně v roce 2024).
15. únor 2025Silniční daňPlatba zálohy na silniční daň za IV. čtvrtletí 2024.
2. dubna 2025Daň z příjmůPodání přiznání k DPFO/DPPO a úhrada daně (poplatníci bez daňového poradce). Při elektronickém podání pozdější termín.
15. duben 2025Silniční daňPlatba zálohy na silniční daň za I. čtvrtletí 2025.
1. červenec 2025Daň z příjmůPodání přiznání k DPFO/DPPO (s využitím služeb daňového poradce) a úhrada daně.
15. červenec 2025Silniční daňPlatba zálohy na silniční daň za II. čtvrtletí 2025.
15. říjen 2025Silniční daňPlatba zálohy na silniční daň za III. čtvrtletí 2025.
15. prosinec 2025Silniční daňPlatba zálohy na silniční daň za IV. čtvrtletí 2025.

Daň z příjmů fyzických osob

Povinnost podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob má OSVČ nebo zaměstnanec, který má další příjmy u nichž vzniká povinnost přiznat a zaplatit daň (každý, jehož roční příjmy přesáhly 50 000 Kč a nejedná se o příjmy osvobozené od daně nebo příjmy zdaněné u zaměstnavatele). Poplatník, který podá přiznání elektronicky, má delší lhůtu, přiznání podává do 2. května 2025. Ti, kteří využijí služeb daňového poradce mohou podat přiznání až do 1. července.

Pokud poplatníkům vznikla daňová povinnost zakládající platby záloh, platí se tyto čtvrtletně nebo pololetně.

Poplatníci mohou využít paušální režim platby daně. V roce 2025 bude paušální daň činit 8 716 Kč měsíčně.

Daň z příjmů právnických osob

U dani z příjmů právnických osob došlo ke zvýšení sazby za rok 2024 z 19 % na 21 %. Daňové přiznání mohou právnické osoby podat do 2. dubna 2025, elektronicky do 2. května 2025. Pokud bude daňové přiznání podávat daňový poradce nebo má firma povinnost auditu, podává se přiznání do 1. 7. 2025.

Daň z nemovitých věcí

Jakmile se stane fyzická nebo právnická osoba majitelem nemovitosti, má povinnost podat daňové přiznání. Další roky je daň splatná podle výměru. Pokud ovšem nastaly v uplynulém roce změny (přístavba, rekonstrukce se změnou užívání aj.) je potřeba podat nové daňové přiznání dle stavu, který odpovídá k 1. lednu 2025. Do 31. 1. je třeba podat daňové přiznání. U daní ve výši do 5 000 Kč se platí jednorázově, daň nad 5 000 Kč je možné rozdělit na dvě splátky ke 31. květnu a ke 30. listopadu.

Daň z přidané hodnoty

U dani z přidané hodnoty je rozhodující, jestli se jedná o měsíční nebo čtvrtletní plátce. Měsíční plátci podávají přiznání vždy k 25. dni následujícího měsíce. Čtvrtletní plátci podávají přiznání čtvrtletně vždy k 25. dni v měsíci následujícím po skončení daného čtvrtletí.

Silniční daň

Podle typů vozidel, které podnikatel vlastní a účelu jejich využití vzniká povinnost podat daňové přiznání a uhradit silniční daň. Odvádí se čtvrtletní zálohy a úhrada daně (vyrovnání záloh) se provádí do 31. ledna následujícího roku.

Sankce za nedodržení termínů

Při pozdní platbě může být účtováno penále 0,05 % z dlužné částky za každý den prodlení. Pokuta za opožděné podání přiznání je minimálně 1 000 Kč, ale může to být až 5 % stanovené daně. Úroky z prodlení se počítají dle repo sazby ČNB.

Tipy pro efektivní správu daní:

  • Dokumentaci připravte včas, nespoléhejte na poslední den termínu.
  • Využívejte automatizované systémy a daňové softwary.
  • Svěřte účetnictví a správu daní odbornému poradci.
  • Pravidelně kontrolujte změny v legislativě. 

Autor: Jakub Nečas

Mohlo by Vás zajímat

Hypotéka 2023: Čím vším můžete bance ručit?

Při žádosti o hypotéku můžete ručit kupovanou nemovitostí, pozemkem i rekreačním objektem. Berete si hypotéku? Zástavní právo k nemovitosti je hlavní podmínka, kterou banka pro...