Co o Satoshi Nakamotovi vlastně víme? Je to nejspíše pseudonym osoby nebo skupiny lidí. Tato osoba či skupina se podílela na vývoji softwaru digitální měny Bitcoin a v roce 2008 představila světu koncept kryptoměny. Povězme si o Satoshim něco víc.
Satoshi Nakamoto nebyl první, kdo se zabýval konceptem kryptoměny. Ale byl to on, kdo v této oblasti vyřešil klíčový problém, tedy to, že kryptoměnu bylo na rozdíl od papírových peněz možné duplikovat. Řešením se stal systém ověřování Blockchain.
Nakamoto publikoval v roce 2008 článek, kde představil kryptoměnu širokému publiku. Aktivně se podílel na softwaru Bitcoinu přibližně do roku 2010 a od té doby se o něm neví. Komunikace s Nakamotem probíhala prostřednictvím e-mailu. Poslední korespondence, kterou Nakamoto s někým vedl, byla e-mailová zpráva jinému krypto vývojáři, v níž uvedl, že „přešel k jiným věcem“.
Za Satoshiho Nakamota bylo považováno několik lidí, ale skutečná identita nebyla nikdy ověřena ani odhalena. Vzhledem k dnešní ceně Bitcoinu by byl Satoshi opravdu bohatým člověkem. Analýza blockchainu Bitcoinu pomohla s poměrně vysokou mírou jistoty odvodit, které adresy pravděpodobně patří Satoshi Nakamotovi. Tyto adresy pocházejí z počátku existence Bitcoinu v roce 2008. Satoshi vlastní přibližně 1 milion Bitcoinů (podle analýzy řetězce od hlavního vědeckého pracovníka společnosti RSK Labs, Sergia Demiána Lernera).
Změny, které myšlenky Nakamota přinesly, způsobily revoluci v mnoha aspektech moderního života. Technologie blockchainu, kterou zavedl, a pokroky, které byly pomocí ní učiněny, tu budou pravděpodobně opravdu dlouho. Satoshi Nakamoto má také svou sochu, a to v Graphisoft parku v Budapešti.
Lidé považovaní za Nakamota
• Dorian Nakamoto, akademik a inženýr z Kalifornie, kterého označila Leah McGrath Goodmanová za tvůrce Bitcoinu v březnu 2014, v článku pro Newsweek. Následně však byla tato hypotéza vyloučena.
• Nick Szabo, raný „cypherpunker“, se přátelil s mnoha lidmi z daného okruhu. V roce 2005 napsal na svůj blog příspěvek s hypotézou digitální měny nazvané Bitgold, která by nebyla závislá na důvěře třetích stran. Szabo byl ale z možnosti být Nakamoto rovněž vyloučen.
• Hal Finney byl aktivní v komunitě Bitcoinu před jeho spuštěním i po něm a byl první osobou, která obdržela Bitcoin v transakci. Shodou okolností také bydlel několik bloků od Doriana Nakamota, jehož příjmení by mohlo být inspirací pro pseudonym.
• Craig Wright, australský akademik a businessman, se několikrát prohlásil za Satoshiho a účastnil se soudních sporů ohledně vlastnictví této identity.
Ocenění odbornou veřejností
• 12. prosince 2015 oznámil Ian Grigg nominaci Satoshiho Nakamota na prestižní cenu ACM A.M. Turing Award.
• 6. listopadu 2015 oznámil Bhagwan Chowdhry, profesor financí na UCLA Anderson School, nominaci Satoshiho Nakamota na Nobelovu cenu za ekonomii, za vynález Bitcoinu. Nominace je ale zatím neúspěšná, protože není možné, aby cenu obdržela neznámá osoba.
• 14. října 2015 obdržel Satoshi Nakamoto cenu časopisu The Economist, za vynález digitální měny s mezi-klientskými transakcemi.
• Banka UBS označila ve své zprávě Bitcoin za „dílo génia“.
Jak získat kryptoměny?
Bitcoin, stejně jako řadu dalších kryptoměn, můžete získat nejlépe přes krypto směnárnu. Je ale nutné využít krypto směnárnu, která je důvěryhodná a top zabezpečená, což na dnešním krypto trhu nemusí být vůbec samozřejmostí. Naopak se mohou objevovat krypto směnárny nejen nedostatečně zabezpečené, ale dokonce přímo podvodné.
TIP: Naším tipem, kde získat krypto, je česká kryptoměnová směnárna MyCoiner. Ta poskytuje podporu v češtině, funguje bez skrytých poplatků a má špičkové zabezpečení.