Peníze navíc se hodí vždycky. A pokud máte dostatek času a sil k dalšímu přivýdělku, není co řešit. I když, možná přece jen něco k řešení by se našlo. Kdy musíte o svém přivýdělku informovat svého hlavního zaměstnavatele? Musíte ho vůbec žádat o povolení, když máte přivýdělek mimo svou pracovní dobu a vaše zaměstnání to neovlivní?
Jen v jiném oboru
Dle zákoníku práce máte povolený přivýdělek k vašemu zaměstnání tehdy, pokud budete pracovat v jiném oboru. V opačném případě budete potřebovat souhlas svého zaměstnavatele. Je to z toho důvodu, aby byla zajištěna ochrana zaměstnavatele, kdy byste mu jakožto jeho vlastní zaměstnanec mohli konkurovat. Hrozilo by riziko konkurenčního zneužití poznatků, informací a údajů, ke kterým máte přístup ve svém hlavním zaměstnání. Toto opatření má však výjimku týkající se přivýdělků u uměleckých oborů, literární a publicistické činnosti, nebo vědecké a pedagogické práce, k jejichž provádění souhlas svého zaměstnavatele nepotřebujete.
Jak je to se souhlasem zaměstnavatele
Ať už máte svou aktuální práci na hlavní pracovní poměr, dohodu o pracovní činnosti či dohodu o provedení práce, můžete si domluvit další přivýdělek – druhou práci, brigádu nebo klidně třeba podnikání. Jak již ale bylo zmíněno výše, pokud se bude jednat o práci ve stejném oboru, potřebujete k tomu, ideálně písemný, souhlas od svého zaměstnavatele. Pokud byste měli přivýdělek ve stejném odvětví bez souhlasu zaměstnavatele, mohl by to být důvod k vaší výpovědi. Ale ani písemný souhlas pro vás nemusí být neměnnou jistotou. Váš zaměstnavatel totiž tento písemný souhlas může kdykoliv, také písemně, odvolat s písemným odůvodněním, proč se tak rozhodl. Pokud se vám to stane, měli byste bez zbytečného odkladu činnost u druhého zaměstnavatele ukončit, jinak riskujete, že dostanete výpověď.
TIP: najděte si zajímavou brigádu.