Česká národní banka za loňský rok několikrát zvýšila značně razantním způsobem úrokovou sazbu, čímž ovlivnila také zvýšení sazeb u hypotečních úvěrů. I přes tento fakt ovšem zájem o nemovitosti nadále přetrvává. Jelikož poptávka několikanásobně převyšuje nabídku, mohou si prodávající říct za nemovitost nebývale vysoké částky a mohou mít jistotu, že se kupec s velkou pravděpodobností rychle najde.
I z tohoto důvodu výše sjednaných hypoték za loňský rok trhala jeden rekord za druhým. Od dubna 2022 každopádně vchází v platnost nová pravidla sjednání hypoték, která mohou trh s realitami značně ochladit.
Tip redakce: oblečte se na schůzku stylově podle nejnovějších trendů pánské módy.
Zájemci o nemovitosti se musí vypořádat s přísnějšími pravidly
Přestože v loňském roce docházelo k ustavičným zvyšováním úrokové sazby, zájemce o hypotéku to neodradilo. Poskytovatelé hypotečních úvěrů do konce roku 2021 sjednali hypotéky za rekordních 440 miliard korun, v předpandemické době se přitom jednalo zhruba o polovinu této částky. Po boomu, který byl zaznamenán mezi loňským dubnem a červnem, začala každopádně čísla mírně klesat, přičemž se dá očekávat, že tento trend od letošního dubna ještě zrychlí. Stojí za tím několik důvodů.
Už v prosinci 2021 dosahovala úroková sazba u většiny hypoték čtyř procent, v lednu pak stoupla téměř k pěti procentům. Stávající vývoj napovídá tomu, že nárůst sazeb bude i nadále pokračovat a zřejmě se velice brzy dostaneme až k hranici šesti procent. Guvernér ČNB Jiří Rusnok každopádně uvedl, že při naplnění prognóz o postupné klesající inflaci nebude již překotné zvyšování úrokových sazeb zapotřebí. Na skutečný vývoj si ale budeme muset ještě počkat.
Dalším důvodem je fakt, že od dubna 2022 začnou platit přísnější podmínky pro sjednání hypotéky. Nově bude muset každý žadatel o hypoteční úvěr disponovat alespoň pětinou odhadní ceny nemovitosti. Bude také zavedena maximální možná hranice zadluženosti žadatele i požadovaný poměr mezi celkovou výší měsíční splátky a měsíčním příjmem žadatele. Splátka by přitom neměla přesahovat 45 procent příjmu. Důležitou změnou také je, že si žadatel bude moci půjčit maximálně osmdesát procent hodnoty nemovitosti. Přestože jsou podmínky pro žadatele mladší třiceti šesti let o něco vstřícnější, možnost získat vlastní bydlení se pro řadu lidí značně zkomplikuje nebo dokonce zcela uzavře.
Právě tyto dva faktory – zvyšující se úroková sazba a přísnější podmínky pro žadatele o hypotéku, zřejmě způsobí na realitním trhu značné ochlazení. Jelikož tolik lidí již nedosáhne na hypotéku, zájem o nákup realit klesne. Dle prognóz se může jednat o skutečně enormní propad ve výši sjednaných hypoték – hypoteční úvěry mohou spadnout až o polovinu, tedy na 200 miliard korun za rok, na což jsme byli zvyklí před začátkem pandemie.
Prodáváte nemovitost? Měli byste si pospíšit
Je patrné, že žadatelé o hypotéku se výhodnějších podmínek jen tak nedočkají. Tato situace může způsobit značný pokles cen realit, které v současné době dosahují neobvyklých výšin. Nižší šance na získání hypotéky může řadu lidí odradit od vlastního bydlení, poklesu poptávky se tak bude muset uzpůsobit i nabídka.
Pokud se tedy rozhodujete prodat svou nemovitost, neměli byste příliš dlouho otálet. Zpřísnění podmínek a zvýšení úrokové sazby jen sníží okruh zájemců o vaši nemovitosti, pokud chcete tedy z prodeje vytěžit maximum, je nyní vhodný čas svou nemovitost představit zájemcům.
Pokud se nechcete do prodávání pouštět sami, ani nechcete platit poplatky realitní kanceláři, můžete vyzkoušet revoluční službu Realitní samoobsluhy, která vaši nemovitost nabídne zdarma na padesáti nejvýznamnějších realitních serverech. Vy pak budete propojeni pouze s vážnými zájemci o koupi vámi zvolenou metodou. Výhodou je, že vy za celou operaci nic neplatíte, naopak, po úspěšném prodeji zaplatí poplatky nový majitel. Na realitním trhu takto výhodné podmínky pro prodávající už opravdu dlouho nebyly – není tedy na co čekat.