Žijeme ve velmi neklidné době a firmy na celém světě krachují ze dne na den. Krize se dotkla společností, které na trhu úspěšně fungovaly celé dekády a samozřejmě se nevyhnula ani novým projektům, jež byly spuštěny teprve nedávno. V bezpečí před bankrotem není nikdo, což ovšem neznamená, že byste měli od podnikání upustit. Začátek příštího roku by vám měly usnadnit následující tipy.
1) Home office jako standard
Spousta lidí si práci z domu pochvaluje, protože nemusí absolvovat cestu do kanceláře, a naopak si mohou denní režim do značné míry uzpůsobit podle sebe. Podnikatelům pak home office šetří mnohé náklady – a především udržuje zaměstnance v lepší psychické pohodě. Umožněte jej proto všem pracovníkům, kteří z domova pracovat chtějí a jejichž fyzickou přítomnost v prostorách firmy nepotřebujete.
2) Méně práce díky automatizaci
Pokud bychom na aktuální situaci přeci jen hledali nějaká pozitiva, měli bychom vyzdvihnout urychlení automatizace. Mnohé podniky zareagovaly na pandemii koronaviru okamžitou implementací systémů, s jejichž zavedením váhaly, případně je odsouvaly na neurčito. Vezměte si příklad s ostatních a pořiďte si sofistikovaný informační systém, který vám usnadní plánování a řízení vnitropodnikových procesů. Menší firma může zvolit například propracovaný účetní systém namísto ručního záznamu dat do tabulkového procesoru.
3) Zvažte přechod na jiný byznys model
Neplýtvejte drahocennými zdroji, energií a časem do skomírajícího podnikání. Projděte všechna dostupná data a na základě analýz posuďte, zda vám stávající obchodní model přináší dostatečný zisk. Dojdete-li k závěru, že navzdory průběžným investicím a inovacím zájem ze strany klientů stagnuje, či dokonce klesá, změňte kurz před tím, než se loď začne potápět. Podstatné je, aby nová strategie vyhovovala vám i zákazníkům.