Neděle, 5 ledna, 2025
aktualne

Hongkongská vláda vyloučila z voleb 12 prodemokratických aktivistů

on

Tucet hongkongských prodemokratických aktivistů vyloučili ze zářijových voleb do legislativní rady, potvrdila ve čtvrtek tamní vláda.

Vyřazení kandidáti označili tento krok za nejnovější útok na kritiků Pekingu v tomto poloautonomními čínském městě.

„Hongkongská vláda odsouhlasila a podporuje rozhodnutí svých členů neumožnit 12 kandidátem účast na letošních volbách do legislativní rady,“ uvedla vláda v prohlášení, z něhož citovala tisková agentura AFP.

Podobné rozhodnutí může postihnout i další kandidáty, varovala vláda.

Politická krize se prohlubuje

Podle ní je obhajoba sebeurčení, žádání intervence zahraničních vlád nebo „vyjadřování námitek“ vůči novému zákonu o národní bezpečnosti jednáním, které „nemůže skutečně“ prosazovat miniústavu Hongkongu.

Vláda tvrdí, že nejde o „politickou cenzuru, omezování svobody slova či odpírání práva ucházet se o křeslo v řadě, jak prohlašují někteří členové dané komunity“.

Toto rozhodnutí ještě více prohlubuje politickou krizi v Hongkongu, analyzuje stanice BBC. Opoziční kandidáti doufali, že ve volbách získají většinu poté, co Peking zavedl ve městě kontroverzní zákon o národní bezpečnosti. Vláda své rozhodnutí odůvodňuje tím, že tito kandidáti nebyli způsobilí ucházet se o daný úřad.

Mezi vyloučenými kandidáty figurují i ​​mediální známí aktivisté Joshua Wong a Lester Shum.

Zmíněný nový zákon ostře skritizovali západní vlády, avšak Čína tvrdí, že v Hongkongu, kde se loni odehrály několikaměsíční prodemokratické a často násilné protesty, je nezbytné znovu zavést stabilitu.

sporný zákon

Ústřední čínská vláda v Pekingu schválila koncem června zákon o národní bezpečnosti pro území Hongkongu po tom, jak Hongkongu představitelé nebyli schopni podobný zákon schválit lokálně.

Čína však přislíbila Hongkongu, že bude mít vlastní vládní a právní systém na základě principu „jedna země, dva systémy“ až do roku 2047, tedy 50 let poté, co Británie v roce 1997 předala svou bývalou kolonii pod čínskou správu.

Mezi obyvateli Hongkongu vyvolal bezpečnostní zákon obavy, že jim budou odepřeno svobody a autonomie a úřady využijí zákon na potlačení jakéhokoli nesouhlasu se systémem.

Mohlo by Vás zajímat

Vlastníte kavárnu? Tohle by v ní nemělo chybět

Kavárny jsou nejen místem, kde se lidé setkávají, ale také místem, kde si mohou vychutnat skvělou kávu, zažít unikátní zážitek a odpočinout si po...