Pátek, 29 března, 2024
aktualne

Komu se vyplatí fotovoltaika?

on

Zatímco někdo o pořízení fotovoltaické elektrárny uvažuje z důvodu energetické soběstačnosti, někoho zajímají především ekonomické důvody. Tomu nahrává i aktuální situace, kdy opakovaně dochází ke zdražování energií a konkrétně ti, kteří bydlí v rodinných domech, jej pocítili nebo pocítí pravděpodobně nejvíce.

Ještě před rokem však převládal názor, že se fotovoltaika nemusí vyplatit každému. Někteří dodavatelé energií upozorňovali na to, že není vhodná pro ty, kteří by ji využívali primárně za účelem elektrického vytápění. Biti by také byli ti, kteří nedosahovali spotřeby alespoň 2,5 megawatthodiny za rok. S rostoucími cenami za elektřinu i plyn se ovšem toto číslo snižuje a fotovoltaika se zdá být odpovědí prakticky pro všechny, kteří bydlí v rodinných domech.

Na pořízení fotovoltaiky lze navíc získat dotaci díky programu Nová zelená úsporám, a to až do výše 50 % uznatelných pořizovacích nákladů nebo do výše 225 tisíc korun (platí pouze pro vybrané kraje, na většině území se jedná o částku 205 tisíc korun. Jak ale upozorňují zástupci českého energetického holdingu LAMA energy group, který se instalací fotovoltaických elektráren zabývá, dotace lze navýšit díky zřízení ostatních zařízení. Řeč je například o domácí dobíjecí stanici.

Pro získání dotace na fotovoltaiku je důležitá obzvláště jedna podmínka. Fotovoltaika musí být umístěná na střeše budovy, můžete ji však umístit například na garáž. Je potřeba rozmyslet, zda není daná střecha zastíněná. Naopak podmínkou není trvalý pobyt, leda byste fotovoltaiku pořizovali na rekreační objekt. V takovém případě zde musíte mít hlášený pobyt alespoň dva roky v době podání dotace.

Návratnost fotovoltaiky se uvádí kolem 5-7 let. Pokud si ovšem ceny energií udrží aktuální hladinu nebo se budou dále zvyšovat, s čímž už nyní počítají někteří dodavatelé energií a podle toho také zvedají ceníky pro koncové zákazníky, lze počítat se zkrácením doby návratnosti.

Trápit vás s velkou pravděpodobností nemusí ani nepříznivé klimatické podmínky. V České republice sice není celoroční přísun slunečního záření, i tak tu jsou podmínky pro fotovoltaiku více než dobré. Přímé sluneční paprsky můžeme ve zdejších podmínkách využívat až 1700 hodin ročně a fotovoltaiky od LAMA energy vyrobené za pomocí technologie s polykarbonáty umožňují využívat i difuzního světla a nevyužitou energii ukládat na později, do bateriového systému. Fotovoltaika tak vyrábí elektřinu, i když je oblačno.

Změny ve výdajích pocítíte při prvním vyúčtování, v ročním souhrnu zaplatíte méně. Elektřina z fotovoltaiky nahradí elektřinu odebíranou od dodavatele. Vliv na ušetřenou sumu samozřejmě bude mít hlavně to, kolik elektřiny z fotovoltaiky využijete. LAMA energy uvádí, že ročně můžete ušetřit mezi 7000 až 20 000 korun. Záleží i na dalších faktorech, a proto je vhodné nechat si udělat fotovoltaiku na klíč, která bude odpovídat vašim konkrétním potřebám. Realizace fotovoltaiky, od podepsání smlouvy a zaplacení zálohy až po finální instalaci trvá zhruba 3 až 4 měsíce.

Mohlo by Vás zajímat

Stylové diáře pro všechny

Život bez diáře si mnoho z nás nedokáže představit. Je to naše pravá ruka, po které sáhneme pokaždé, když si potřebujeme naplánovat schůzku, poznamenat...